Ολυμπιακός : θρυλική πρόκριση

Δεν υπάρχει αυτό που έκανε ο Ολυμπιακός! Έχοντας ηττηθεί με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της, η ομάδα του Μεντιλίμπαρ πήγε στη Σερβία και “απάντησε” με το ίδιο σκορ στη Μακάμπι Τελ Αβίβ για να φθάσει σε ένα ανεπανάληπτο 6-1 στην παράταση και να πανηγυρίσει μία ιστορική πρόκριση στους “8” του Conference League

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με Ποντένσε, Φορτούνη και Ελ Κααμπί, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να μειώνει με πέναλτι του Ζάχαβι στο 57′, αλλά τους Πειραιώτες να στέλνουν το ματς στην παράταση με ένα “μυθικό” δεύτερο γκολ του Ελ Κααμπί με “ψαλιδάκι”.

Στον έξτρα χρόνο, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το θρίαμβό του, με τους Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί να “γράφουν” το τελικό 6-1 και να στέλνουν την ομάδα τους στα προημιτελικά του Conference League.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή στιγμή, με τον Ποντένσε να συνδυάζεται υπέροχα με τον Φορτούνη και να σουτάρει ιδανικά στην κλειστή γωνία, για το 1-0 των Πειραιωτών στο ματς.

Το γκολ αναπτέρωσε τις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την “πίεσή” τους στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Στο 25′ έτσι και μετά από γύρισμα από αριστερά, ο Ελ Κααμπί πλάσαρε αμαρκάριστος από κοντά, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε με το ένα χέρι.

Το δεύτερο γκολ ήρθε όμως στο 36′, με τον Φορτούνη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των Ισραηλινών και να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 2-0 του Ολυμπιακού, που τον έβαλε… γερά στη “μάχη” της πρόκρισης. Ακολούθησε μάλιστα… μονότερμα από τους Πειραιώτες με τον Ποντένσε να έχει μία ακόμη ευκαιρία στο 44′, με άστοχο σου από τα όρια της περιοχής και το τρίτο γκολ να έρχεται στις καθυστερήσεις.

Στο 45+3′ ο Πορτογάλος και πάλι, έβγαλε μπαλιά ακριβείας από αριστερά με το δεξί πόδι, στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά έκανε το 3-0 και ισοφάρισε το 4-1 του πρώτου αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να αντιδράσει και στο 57′ βρήκε ένα γκολ για να πάρει ξανά το προβάδισμα πρόκρισης. Ο Κανιτσόφσκι κέρδισε πέναλτι από τον Ρέτσο και ο Ζάχαβι το εκτέλεσε εύκολα για να μειώσει σε 3-1 για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός δεν αποθαρρύνθηκε όμως από το γκολ των Ισραηλινών και συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας. Έφθασε έτσι και σε ένα τέταρτο γκολ, με τον Ελ Κααμπί να κάνει ένα απίστευτο “ψαλιδάκι” στο 65′ για το 4-1 υπέρ των Πειραιωτών, που ισοφάρισε ξανά το σκορ του πρώτου αγώνα.

Παράλληλα έκανε… ροντέο και το υπόλοιπο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για ένα “χρυσό” γκολ πρόκρισης. Ο Γιόβετιτς σπατάλησε τη μεγαλύτερη από αυτές, αστοχώντας οριακά σε τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε για πρώτη φορά προβάδισμα πρόκρισης, αφού στο 90+3′ και από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Γιόβετιτς πέρασε την μπάλα από την… κλειδαρότρυπα για το 5-1 στο ματς.