Europa League: «Κατέρρευσε» ο Ολυμπιακός σε 9 λεπτά και ηττήθηκε 3-1 από την Μίλαν

Ο Ολυμπιακός «κατέρρευσε» μετά το 70΄, δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε εννέα λεπτά και γνώρισε την πρώτη του ήττα από την Μίλαν στον 6ο όμιλο του Europa League.

Το τελικό 3-1 δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του ματς, καθώς για 70 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, προηγήθηκε με το πολύ όμορφο γκολ του Γκερέρο και σε καμία περίπτωση τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που ακολούθησε.

Η άμυνα του Ολυμπιακού έδειξε πολλές αδυναμίες, οι παίκτες του κουράστηκαν μετά το 60΄ και η μέτρια Μίλαν πήρε το «τρίποντο», το δεύτερο σερί και έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά του γκρουπ. Ο Ολυμπιακός με ένα βαθμό πρέπει να ψάξει δύο νίκες στη συνέχεια με την Ντουντελάνζ, εάν θέλει να διατηρηθεί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Μένει να φανεί εάν ο τρόπος που επήλθε η ήττα θα επηρεάσει τους Πειραιώτες ενόψει του μεγάλου ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο, αν και σε αυτό το ματς ο Μαρτίνς αναμένεται να επαναφέρει την «κανονική» ενδεκάδα.

Με μία εντελώς αλλαγμένη ενδεκάδα, σε σχέση με το ντέρμπι της περασμένης Κυριακής με τον ΠΑΟΚ, παρατάχθηκε στο «Σαν Σίρο» ο Ολυμπιακός.

Ενόψει και του μεγάλου αγώνα της Κυριακής με την ΑΕΚ, ο Πέδρο Μαρτίνς ρίσκαρε πάρα πολύ κι άλλαξε ολόκληρη την ομάδα. Επέλεξε να την στήσει με τέτοιο τρόπο έχοντας πρωταρχικό στόχο να δεχθεί γκολ και να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

Αυτό το πέτυχε 100% στο πρώτο 45λεπτο. Εκτός του ότι ο Ολυμπιακός εύκολα ή, δύσκολα διατήρησε ανέπαφη την εστία του, στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια στο ματς κατάφερε να σκοράρει με την εξαιρετική κεφαλιά του Γκερέρο, μετά την έξοχη σέντρα του Κούτρη.

Το γκολ έδωσε… φτερά στους «ερυθρόλευκους», που στο μεσοαμυντικό κομμάτι αρίστευσαν. Η Μίλαν είχε κάποιες ευκαιρίες, κυρίως μετά το 30΄, αλλά οι παίκτες της δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η ομάδα του Γκατούζο πίεσε μετά το γκολ που δέχτηκε, είχε την καθολική υπεροχή, αλλά ήταν εμφανής η αδυναμία των ποδοσφαιριστών της να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Μετά το ημίωρο έφτασαν δύο φορές σε θέση βολής, αλλά την μία ο Καστιγέχο και την άλλη ο Ιγκουαΐν «σπατάλησαν» τις κλασικές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν.

Η εικόνα του αγώνα όχι μόνον δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, αντίθετα, ο Ολυμπιακός ανέβηκε ακόμη περισσότερο κι άρχισε να παίζει πιο επιθετικά, βλέποντας ότι απέναντί του είχε μία ομάδα που δεν τον απειλούσε ιδιαίτερα.

Κι ενώ τίποτα δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι στο ματς, ο Ολυμπιακός τα «γκρέμισε» όλα μέσα σε εννέα λεπτά. Από το 70΄έως το 79΄ οι «ροσονέρι» βρήκαν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν τα αμυντικά κενά των Πειραιωτών και να πετύχουν τρία γκολ, τα δύο με τον Κουτρόνε και το άλλο με τον Ιγκουαΐν.

Η Μίλαν έφτασε στην δεύτερη σερί νίκη της, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στον ένα βαθμό.

Πηγή: naftemporiki.gr