Για το θαύμα σήμερα στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός (video)

Για το θαύμα και με οδηγό το διπλό στην Τούμπα θα αντιμετωπίσει την Αρσεναλ στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός  (27/02, 22.00, Cosmote 2).

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται ήδη στο Λονδίνο και απόψε (22:00) θα επιδιώξει την υπέρβαση. Οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να ανατρέψουν το 0-1 της Αρσεναλ και να πάρουν την πρόκριση στους «16» του Europa League. Το έργο τους μόνο εύκολο δεν είναι, αλλά οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είναι αποφασισμένοι να κάνουν την έκπληξη!

Η προϊστορία, πάντως, δεν είναι με το μέρος του Ολυμπιακού. Από το μακρινό 1958-59 που οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν το πρώτο τους ευρωπαϊκό παιχνίδι, μόλις δύο φορές κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση, ενώ είχαν χάσει στο πρώτο ματς.

Την περίοδο 1989-90, οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν την Ραντ Βελιγραδίου στον πρώτο γύρο του κυπέλλου UEFA. Το πρώτο παιχνίδι διεξήχθη στην Γιουγκοσλαβία. Ο αγώνας ήταν σχεδόν εφιαλτικός για τους παίκτες του Μίλτου Παπαποστόλου, καθώς στις καθυστερήσεις έχαναν με 2-0, χάρη στα γκολ των Νεστόροβιτς (38′) και Τζοϊντζεβιτς (54′). Ο Τσαλουχίδης, όμως, με γκολ στο 91′ κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρόκρισης!

Ο επαναληπτικός ήταν εντελώς διαφορετικός. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και μπροστά σε 26.052 φιλάθλους στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» έκαναν την ανατροπή. Ο Ντέταρι στο 34′ έκανε το 1-0 και ο Αναστόπουλος στο 76′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση.

Την τελευταία φορά που οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή σε νοκ άουτ παιχνίδια ήταν την περίοδο 1992-93 όταν αντιμετώπισαν την Τσερνομόρετς στον 1ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» παρουσία 19.098 φιλάθλων η ομάδα του Ολεγκ Μπλαχίν ηττήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Σακ μόλις στο 4′. Στην Ουκρανία οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τελείως διαφορετική εικόνα. Κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και επικράτησαν με 3-0. Τα γκολ της νίκης-πρόκρισης σημείωσαν οι Βαϊτσης (16′) Λιτοφτσένκο (28′) και Προτάσοφ (81′).

Αυτή θα είναι η 16η φορά που ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στην «γηραιά αλβιόνα» και τις περισσότερες φορές έχει αρνητικές εμπειρίες. Οι Πειραιώτες μετρούν μία νίκη, μια ισοπαλία και 13 ήττες.

Πρόκειται για την πέμπτη φορά που θα αντιμετωπίσει την Αρσεναλ και έχει νικήσει μία φορά, ενώ έχει ηττηθεί τέσσερις, με απολογισμό πέντε γκολ υπέρ και εννέα κατά.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι μόνο την περίοδο 2009-10 για τους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε στο Λονδίνο σε βάρος της Αρσεναλ.

Το παιχνίδι με τους «κανονιέρηδες», ωστόσο που έχει μείνει χαραγμένο στους φίλους των «ερυθρόλευκων» είναι αυτό που πραγματοποιήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 2015 για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 και σημείωσε τη μοναδική του νίκη στο νησί. Οι Πάρντο (32′), Οσπίνα (αυτ. 40′) και Φινμπόγκασον (66′) πέτυχαν τα γκολ της θριαμβευτικής βραδιάς. Για την Αρσεναλ είχαν σκοράρει οι: Γουόλκοτ (35′) και Σάντσες (65′).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ