Η ΑΕΚ στους τέσσερις του Κυπέλλου με…τεσσάρα

Περιμένει  την κλήρωση για τον αντίπαλο για να μάθει εαν θα πάει στον τελικό του Κυπέλλου. Και αυτό γιατί η ΑΕΚ στο άδεια ΟΑΚΑ επικράτησε χαλαρά με 4-0 του Παναιτωλικού  και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για πέμπτη διαδοχική χρονιά! Στη φάση των “4” θα περιμένει πλέον έναν από τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Άρη.Η Ένωση κατάφερε πριν την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου να φτάσει στο 1-0. Μετά από σέντρα του Λόπες, ο Κέβιν δεν απομάκρυνε σωστά και ο Ολιβέιρα με ωραίο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κεντ. Ο Πορτογάλος “βρήκε” έτσι δίχτυα, με την επιστροφή του στη… δράση.

Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού για αρκετά λεπτά, αλλά από το 20′ και μετά.. εμφανίστηκε και ο Παναιτωλικός στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας μέτρα προς την περιοχή του Τσιντώτα. Τη στιγμή όμως που ο Παναιτωλικός έδειχνε να πιέζει, η Ένωση έφτασε στο 2-0. Ο Μάνταλος απέφυγε στο 36′ Μαλή και Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Κρίστισιτς ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία, διώχνοντας έτσι το ενδεχόμενο παράτασης.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να δώσει γρήγορο ρυθμό στο ματς, αλλά… λίγο το άδειο ΟΑΚΑ, λίγο η μαχητικότητα του Παναιτωλικού, δεν της το επέτρεψαν να το πετύχει. Πάντως, η Ένωση συνέχισε να ελέγχει το ματς και έψαξε να βγάλει επιθέσεις με δημιουργούς τους Λιβάγια και Αραούχο (ο Ολιβέιρα έγινε αλλαγή στο 60′). Ο Λόπες είχε δυο καλά σουτ προς την εστία του Κνετ, ενώ οι Αγρινιώτες είχαν κ αυτοί τα πρώτα τους σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, βρίσκοντας όμως τον Τσιντώτα σε ετοιμότητα.