Κύπελλο Ελλάδας: «Ξέσπασαν» Λεβαδειακός και ΑΕΛ -Νίκη του ΟΦΗ με χατ τρικ Αραβίδη

Ο Λεβαδειακός και η ΑΕΛ… ξέσπασαν στους αντιπάλους τους στο Κύπελλο, πετυχαίνοντας ευρείες νίκες έναντι του Αρη Αβάτου και του Ηρόδοτου αντίστοιχα, ενώ και ο ΟΦΗ νίκησε την Νίκη Βόλου με χατ τρικ του Χρήστου Αραβίδη.

Ο Λεβαδειακός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν- έχει μία στο πρωτάθλημα- με 4-0 επί του Αρη Αβάτου και διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Οι Βοιωτοί έφτασαν στην άνετη επικράτηση χάρις στα γκολ των Στανόγεβιτς (27΄), Ιωαννίδη (77΄) Λιάγκα (83΄) και Μητρόπουλου (88΄). Ο Στανόγεβιτς είχε δοκάρι στο 16΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Χωρίς βαθμό παραμένει στη διοργάνωση ο Άρης Αβάτου.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπάγιτς, Χατζηλάμπρου, Κρνέτα, Φαβάρο, Παντελιάδης, Όμο, Καθάριος, Σαβατόνγκο, Στανόγεβιτς (66΄ Μητρόπουλος), Νανγκίς (66΄ Μαρκόβσκι), Ιωαννίδης.
ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ: Αμουτζάκης, Μίλερ, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Μπουντακίδης, Ταχτσίδης, Δόντσος, Σαριγιαννίδης, Κρασώνης, Γκέκας, Σιχλοιμίρης.

Την πρώτη του νίκη στον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε η ΑΕΛ που επικράτησε με 4-1 του Ηρόδοτου για την 2η αγωνιστική του θεσμού.

Στο 22′ ο Νούνιτς με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 56′ ο Μπραγκάν με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Εξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας. Στο 68′ ήταν η σειρά του Νούνιτς να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να κάνει το 4-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 79′ με τον Μασάδο, ο οποίος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

ΑΕΛ (Φέστα): Παϊτέρης, Μπέρτος, Γκόλιας, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Μπάλλας (75′ Πινακάς), Φατιόν, Κοέφ (60′ Χοτζάλι), Νούνιτς, Νούσιος, Μπαργκάν (66′ Φρίουι).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Λυρώνης): Κουράκης, Προβιδάκης (73′ Δαμιανάκης), Κασαπάκης, Κοντογιάννης, Μπάμπης, Φραγκουλάκης (71′ Αργκιλέσι), Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Μασάδο, Κωνσταντινίδης (66′ Αμαραντίδης), Μάκο.

Με χατ τρικ του Χρήστου Αραβίδη- στο 3ο λεπτό με πέναλτι, στο 30ο με κεφαλιά και στο 86ο ξανά με πέναλτι- ο ΟΦΗ πέτυχε την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας, με 3-0 επί της Νίκη Βόλου στο Γεντί Κουλέ.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου χρειάστηκε τρία λεπτά για να βρεθεί στη θέση του οδηγού στο σκορ. Από το πέναλτι που κέρδισε ο Ντίνας στην ανατροπή του από τον Ντινιωτάκη, ο Αραβίδης που κλήθηκε να το εκτελέσει, άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ (1-0). Ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, οι γηπεδούχοι… κλείδωσαν τη νίκη, με την εξαιρετική κεφαλιά του Αραβίδη από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Αραβίδης στο 86ο λεπτό, με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Νοικοκυράκης από το αντικανονικό μαρκάρισμα του Ντινιωτάκη.

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Νάστος, Ντίνας (89` Καλαϊτζάκης), Αραβίδης, Κομεσίδης (58` Μιχόγεβιτς), Κοιλιάρας (77` Νοικοκυράκης), Δεληγιαννίδης, Οικονόμου, Παπάζογλου, Ισμαήλ, Μπολάκης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κούτσης): Αποστολίδης, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Δωματάς (74` Ιορδανίδης), Ντινιωτάκης, Τσεμπερίδης, Μέτσε (66` Ταβάρες), Μακένγκο, Ρόβας, Βουκομάνοβιτς (58` Τζιώρας).