Με…περίπατο το 1-0 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ

Με όπλο την άμυνα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 74-61 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ στον 1ο τελικό της Basket League και έφτασε εύκολα στο 1-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 23-4 στο 1ο δεκάλεπτο και έδειξαν τις διαθέσεις τους για την σειρά των τελικών.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε αγριεμένος στο παρκέ και από πολύ νωρίς χρησιμοποιώντας και την ενέργεια που του έδινε ο κόσμος του επιβλήθηκε πλήρως. Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα δεν πρόσφερε ελάχιστες καθαρές επιλογές στους φιλοξενούμενους ενώ στην άλλη πλευρά με εντυπωσιακή κυκλοφορία της μπάλας και πλουραλισμό στους σκόρερ το σκορ έγινε 11-0 (4’). Το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού ήρθε μετά από 5 λεπτά χάρη στον Κασελάκη, αλλά δεν στάθηκε ικανό να ανακόψει τον τρόπο παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων» και με διαδοχικά τρίποντα από Σλούκα και ΜακΚίσικ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-4.

Οι «πράσινοι» με σουτ από τους Παπαπέτρου και Γουάιτ (επί δύο) πίσω από τα 6.75 προσπάθησαν να βρουν λίγο ρυθμό και μείωσαν σε 29-19 (15’). Ο Σλούκας με τρίποντο και με αλλαγή ρυθμού, αλλά και δύο κοψίματα του Μάρτιν, άλλαξαν την κατάσταση στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 προηγήθηκε 36-19 (18’) και πήγε στα αποδυτήρια με άριστη ψυχολογία και προβάδισμα 18 πόντων (38-20).

Σύμφωνα με τη λογική θα περίμενε κανείς από τους παίκτες του Βόβορα να βγουν πεισμωμένοι από τα αποδυτήρια, αλλά αυτό δεν συνέβη και ο Φαλ με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ ανέβασαν την διαφορά στο +23 (48-25, 26’). Ο Βόβορας έχοντας αποσύρει τον Νέντοβιτς για να μην τον εκθέσει περισσότερο, έβρισκε μεμονωμένες λύσεις στα τρίποντα των Σίβα, Παπαπέτρου και Γουάιτ. Η διαφορά πάντως παρέμενε γύρω από το όριο των 20 πόντων αφού οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με ευκολία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε με Νέντοβιτς και Μέικον μαζί, σχήμα το οποίο τον βοήθησε να ρίξει κάπως την διαφορά (55-42, 32’), όμως απείχε αρκετά για να φανεί ανταγωνιστικός. Ο Σλούκας και ο Φαλ επανέφεραν την τάξη και πολύ γρήγορα έκοψα την όποια… φόρα των αντιπάλων τους (63-44, 34’) με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τους Πειραιώτες να αφήνουν το πόδι από το γκάζι και τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 74-61.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ουσιαστικά από το τζάμπολ του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-0 και αυτομάτως εκτός από ανώτερος αγωνιστικά ήταν και ψυχολογικά, στοιχεία που τον βοήθησαν να κυριαρχήσει.

MVP: Ο Μπαρτζώκας δεν μπορεί να έχει παράπονο από κανέναν παίκτη του, ωστόσο ξεχώρισαν οι Σλούκας (16π., 7ριμπ., 4ασ.), Βεζένκοβ (12π., 10ριμπ.) και ο Φαλ (14π., 10ριμπ.).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάρτιν έπαιξε 17 λεπτά κι είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Πολύ καλός ο Λαρεντζάκης. Σταμάτησε τον Νέντοβιτς και μπροστά πρόσφερε 7 πόντους. Τρομερή δουλειά και από τον Παπανικολάου (άμυνα και 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Σε τραγικό βράδυ όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αλλά λίγο περισσότερο οι Νέντοβιτς (9π. στο τέλος με 4/15 σουτ, 5ριμπ., 4λ.) και Σαντ Ρος (2π. με 1/7 σουτ).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το τρομακτικό κάρφωμα του Κώστα Παπανικολάου που έκανε πόστερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου κάνοντας το σκορ 54-32.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός ανώτερος σε δίποντα (52%-33%), σε ασίστ (18-18) και σε κλεψίματα (10-3). Ο Παναθηναϊκός ελάχιστα καλύτερος στα τρίποντα (37%-40%).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με τρομακτικά εντυπωσιακά και εύκολο τρόπο. Το μπάσκετ που έπαιξε σε άμυνα και επίθεση ήταν καθηλωτικό και έκανε τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει και να πάρει… ανάσα. Οι δύο ομάδες είχαν εκ διαμέτρου αντίθετη αγωνιστική εικόνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61