Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 79-78 Αναλυτικά τα δεκάλεπτα

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τελικής πτώσεως, όμως, δεν κατάφερε να επιστρέψει με το διπλό από την Βαρκελώνη. Ηττήθηκε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα με 79-78 (67-67 κ.α.) και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στην εντός έδρας αναμέτρηση της Παρασκευής (15/10, 21.00) με την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Με όπλο τους την εξαιρετική τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν –παρά τα αρκετά λάθη τους- να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (10-17).

Οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν στο καλάθι στο 15’ (18-20). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός –ο οποίος εξακολούθησε να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικός στην άμυνα- εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά περιφερειακά τους ποσοστά (είχαν 0/12 τρίποντα στο α’ μέρος), βρήκε λύσεις στην επίθεση δια χειρός Λιβιό Ζαν Σαρλ, Τόμας Γουόκαπ και Σάσα Βεζένκοφ και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +5 (27-32).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο από τα 6.75μ. και με επιθετική αιχμή τον Μίροτιτς έφεραν τα πάνω κάτω και προσπέρασαν με 9π. (47-38 στο 27’). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν και δια χειρός Σλούκα και Φαλ μείωσαν στο καλάθι (49-47 στο 29’). Ωστόσο, με δύο σερί τρίποντα Μπαρτσελόνα ανέβασε και πάλι τον δείκτη της διαφοράς στους 8π. (55-47), με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 (58-49 στο 33’), όμως, ο Ολυμπιακός… πόνταρε ξανά στην άμυνά του, ισοφάρισε σε 61-61 στο 38’ και μετέτρεψε την αναμέτρηση σε πρώτου μεγέθους ντέρμπι. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως, το αχρείαστο φάουλ του Μάρτιν (33.7’’ για το τέλος) που έδωσε την ευκαιρία στον Κούριτς να ισοφαρίσει με βολές σε 67-67 και το άστοχο σουτ του Κώστα Σλούκα 11’’ οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Βασιζόμενοι στον Μίροτιτς οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν στο +5 (75-70 στο 3ο λεπτό της παράτασης), όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 8-2 και προσπέρασε με 78-77 (22’’ για το τέλος). Περίπου 7’’ για τη λήξη ο Φαλ χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Οριόλα στην διεκδίκηση του ριμπάουντ, ο οποίος έγραψε από τη γραμμή των βολών το τελικό 79-78, καθώς το σουτ του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67. Παρ: 79-78.