Ο Πανιώνιος ετοιμάζεται για την άνοδο 2-0 τον Φωστήρα

Αγκαλιά με την πρώτη θέση στον 60 όμιλο της Γ’ εθνικής βρίσκεται ο Πανιώνιος και ουσιαστικά ετοιμάζεται για τα μπαράζ ανόδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη επικράτησε με 2-0 του Φωστήρα και με νίκη την Τετάρτη (2/6) στη Μύκονο κόντρα στην τοπική Άνω Μερά θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Πανιώνιο, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα.

Ο Λεωνίδας Μούντριχας βρήκε πολύ ωραία τον Νίνο στο ύψος της μικρής περιοχής του Φωστήρα και ο τελευταίος με άψογο σουτ άνοιξε το σκορ για τον Ιστορικό.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σταδιακά και μετά το πρώτο εικοσάλεπτο υπήρξαν σκληρά μαρκαρίσματα και μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Στο 33’ ο Πανιώνιος είχε μία καλή στιγμή για να διπλασιάσει τα τέρματα του, ωστόσο την κεφαλιά του Μούντριχα μετά από εκτέλεση φάουλ του Γροντή μπλόκαρε ο Μπαντίκος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με το Πανιώνιο να μπαίνει φουριόζος και να θέλει να πετύχει ένα δεύτερο γκολ που θα σιγούρευε την υπόθεση νίκη.

Στο 51′ ο Λιούμης δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε στους παίκτες του Φωστήρα εκείνη στρώθηκε στο Πίσπα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Μπαντίκο για το τελικό 2-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξύγγορος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο (76’ Αργυρίου), Πίσπας (57’ Παπαδόπουλος), Λιούμης (85’ Σταμάτης), Γροντής (85’ Κουτσάκης), Μούντριχας.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Σήφης Βενάκης): Μπαντίκος, Αλεξίου, Ιωαννίδης, Χριστοφιλέας, Μπιμπισίδης, Μαρής Μπέλερης, Ντούνιας (80’ Κουλούρης), Λέκκας (57’ Ταμπάκης), Μαρίνου, Μπερνιδάκης.