ΠΑΣας στην Τούμπα τα Γιάννενα 1-0 τον ΠΑΟΚ

Την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 γνώρισε την Κυριακή το βράδυ ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα με τον Πέδρο Κόντε να είναι ο δήμιος του “δικεφάλου” εκμεταλλευόμενος ένα τριπλό τραγικό λάθος στην άμυνα της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ μετά από 18 χρόνια και το 2003.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κάκιστος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, απείλησε ελάχιστα, δεν είχε κλασικές ευκαιρίερς προς την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Λοντίγκιν να έχει ελάχιστες επαφές με τη μπάλα. Από την άλλη η ομάδα των Ιωαννίνων πλην του γκολ από τον Ισπανό φορ που επέστρεψε με γκολ στη Super League είχε και τη μεγαλύτερη φάση στο ματς.

Ο Ραζβάν Λουτσέκου χρησιμοποίησε μια ενδεκάδα με αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς επέλεξε τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ και τους Αουγκούστο – Καγκάβα στο κέντρο ενώ άφησε στον πάγκο τα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας πλην του Τέιλορ που ήταν στην ενδεκάδα.

Από την άλλη ο ΠΑΣ έπαιξε με δίδυμο στην επίθεση τους Περέα και Κόντε θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Κολομβιανού και την εκτελεστική ικανότητα του Ισπανού φορ και τελικά τα κατάφεραν με τον Κόντε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλον σκοράροντας στο τέλος.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος

Στον πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτοβουλία της μπάλας αλλά ήταν ανούσιος, χωρίς τελικές φάσεις και ευκαιρίες μόνο μέσα από στημένα. Όπως για παράδειγμα την κεφαλιά του Σβαμπ στο 23′ μετά το κόρνερ του Μουργκ που έδιωξε ο Σάλιακας στην γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους απείλησαν με τον Κόντε μετά από πάσα του Περέα με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας. Στο πρώτο μέρος η καλύτερη στιγμή άνηκε στον ΠΑΣ όταν στο 45+2′ ο Κόντε έδωσε στον Σνάιντερ που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει τη μπάλα.

Προσπάθησε να ανέβει ο ΠΑΟΚ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει τη μπάλα στα πόδια του ώστε να απειλήσει την εστία του Λοντίγκιν με εκφραστή των επιθέσεων του τον Σβιντέρσκι. Αρχικά στο 55′ ο Πολωνός βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε έξω.

Εν συνεχεία πέντε λεπτά αργότερα ο Σβιντέρσκι έκανε ένα δυνατό γύρισμα από τα αριστερά με τη μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Καγκάβα και έφυγε έξω. Στο 61′ ο Λουτσέσκου προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα στην ομάδα του ρίχνοντας στο ματς τους Μίτριτσα, Κούρτιτς αντί των Καγκάβα και Αουγκούστο.

Οι δύο αυτές αλλαγές όμως δεν έφεραν αποτέλεσμα και στο 75′ ο Ρουμάνος έκανε δύο ακόμη αλλαγές με τους Άκπομ και Σίντκλεϊ αντί των Μουργκ και Βιεϊρίνια με τον ΠΑΟΚ να παίζει με δίδυμο στην επίθεση τους Άκπομ – Σβιντέρσκι.

ΓΚΟΛ: 88′ Κόντε

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μουργκ, Καγκάβα, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Περέα, Κάστρο.

Βόλος -Λαμία 2-1

Ο Βόλος υποδέχθηκε τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό για την πρεμιέρα της Super League Interwetten, με την ομάδα της Μαγνησίας να επικρατεί με 2-1, χάρη στα γκολ των Μπαρτόλο στο 8′ και Φαν Βέερτ στο 41′, με τον Τιρόνε να μειώνει στο 51ο λεπτό.

Αυτό το παιχνίδι είναι ιστορικό για τον Λουκά Βύντρα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.