«Τεσσάρα» της ΑΕΚ στον Πανιώνιο

Πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, η ΑΕΚ νίκησε τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ 4-0 κάνοντας το «3Χ3» στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση, που έδειξε έτοιμη ενόψει Άγιαξ στο Τσάμπιονς Λιγκ, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και αναμένει τα αποτελέσματα των αγώνων Ολυμπιακού και Άρη, για να δει αν θα παραμείνει μόνη στην πρώτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η καθολική υπεροχή της ΑΕΚ δεν συνοδεύτηκε από πολλές ευκαιρίες, ωστόσο το σκορ άνοιξε σε κομβικό σημείο. Στις καθυστερήσεις (45+1΄) από ασίστ του Μάνταλου, ο Πόνσε από κοντά διαμόρφωσε το 1-0 που έδωσε άλλον «αέρα» στους πρωταθλητές.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και ειδικά μέχρι το 60΄ η ΑΕΚ ήταν εκπληκτική. Με διαρκή κίνηση, αυτοματισμούς, αλληλοκάλυψη, ευκαιρίες και ακόμα ένα γκολ με έξοχη ατομικό προσπάθεια του Τάσου Μπακασέτα στο 58΄.

Δευτερόλεπτα αργότερα οι «κυανέρυθροι» σε προσπάθεια του Σπιριντόνοβιτς έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία (άουτ) κι αφού δεν κατάφεραν στο σημείο εκείνο να ξαναμπούν στο ματς, η ΑΕΚ το έφερε στα μέτρα της.

Ετσι, ο Ουζουνίδης άδραξε την ευκαιρία να κρατήσει ακόμα πιο «φρέσκους» τους παίκτες του ενόψει Αγιαξ (19/9). Έδωσε 25 λεπτά στον Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος ήταν θετικός στο ντεμπούτο του, άφησε για όλο το ματς στο γήπεδο τον Τσιγκρίνσκι για να βρει ρυθμό, ενώ είχε προφυλάξει (εκτός αποστολής) τους Γαλανόπουλο, Γκάλο, Οικονόμου.

Η νίκη ήλθε εύκολα, με τον Μάνταλο να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 74΄ και τον Βίκτωρα Κλωναρίδη να βάζει «το κερασάκι στην τούρτα» με δύο γκολ. Το πρώτο εξαιρετικό σε έμπνευση και εκτέλεση στο 84΄ και το δεύτερο στην εκπνοή (90+3΄) από ασίστ του Λιβάγια, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Πηγή: naftemporiki.gr