Η ΑΕΚ με το…δεξί στα φιλικά , 2-0 την Γκένκ

Πολύ καλό πρώτο… δείγμα γραφής από την ΑΕΚ! Η Γκενκ ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, αλλά η Ένωση κατάφερε να νικήσει μέσα στο Βέλγιο με 2-0, στο πρώτο ματς προετοιμασίας της. Ντεμπούτο για τον Πινέδα.

Μόλις στο 3’ η ΑΕΚ κατάφερε να… βρει το πρώτο γκολ της σεζόν, έστω και σε ανεπίσημο ματς. Ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ, ο Μήτογλου έπιασε την κεφαλιά και ο Μουνιός -στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα- πέτυχε αυτογκόλ (0-1).

Η Γκενκ προσπάθησε να αντιδράσει, ο Σιμάνσκι χρεώθηκε με αυστηρό πέναλτι, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε την εκτέλεση του Ντέσερς στο 13’. Ο Έλληνας τερματοφύλακας νίκησε και πάλι τον αντίπαλο σέντερ φορ, σε τετ-α-τετ στο 23’.

Η ΑΕΚ έπαιξε πιο… συντηρητικά τα επόμενα λεπτά, κοιτάζοντας να μην αφήσει διαδρόμους προς την περιοχή της (σ.σ. δεν έδειξε… πολλά πράγματα από πλευράς δημιουργίας, αλλά Γιόνσον και Γκατσίνοβιτς είχαν θετική εικόνα στο χώρο του κέντρου), αλλά στο 33’ έκανε το 0-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μήτογλου, με τον Έλληνα αμυντικό να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους (45’) και μετά από βαθιά μπαλιά, ο Λιβάι Γκαρσία σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κουέστα έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα να περάσει κόρνερ.

Η ΑΕΚ προχώρησε σε μιας… ενδεκάδα αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης, με τον Αλμέιδα να δίνει την ευκαιρία στον Πινέδα, για να κάνει το ντεμπούτο του με τους κιτρινόμαυρους!

Η ενδεκάδα της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο: Χατζηεμμανουήλ, Μισλέν, Κορνέζος, Λάτσι, Μοχαμάντι, Μουστακόπουλος, Πινέδα, Μπότος, Μαχαίρας, Γιούσης, Κοσίδης

Η Ένωση… πάτησε και πάλι καλά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 58’ είδε τον Μπότο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Αρτέγκα τον έκοψε τη στιγμή που είχε «οπλίσει». Ο Πινέδα έδειξε καλά στοιχεία, ενώ δραστήριοι ήταν και οι Μαχαίρας, Γιούσης και Μπότος.