Τίποτα δεν σταματά αυτόν τον Ολυμπιακό – Χαλαρά 4-2 τον Αρη

Με τους Μασούρα και Χασάν να κάνουν “όργια”, πετυχαίνοντας από δύο γκολ, και τους Καμαρά και Τοροσίδη να οργανώνουν κάθε πτυχή του του παιχνιδιού του, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-4 τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, αφού παρά το ενθουσιασμό των “κίτρινων” και την… πνοή που έδωσε στο παιχνίδι τους η επιστροφή του Γιάννη Φετφατζίδη, η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Το ματς
Από το πρώτο σφύριγμα φάνηκε και πως και οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο, καθώς δεν υπήρχε άγχος ούτε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 8′, με τον Κουέστα να αποκρούει το δυνατό σου του Λοβέρα, αλλά η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Άρη. Ο Μαντσίνι στο 12′ ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από όμορφη πάσα του Φετφατζίδη, αλλά πλα΄σαρε αδύναμα στο τετ-α-τετ με τον Αλέν.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έδειχναν επηρεασμένοι από το ανακάτεμα της τράπουλας από τον Πέδρο Μαρτίνς και έβρισκαν τρόπο να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις, κυρίως από την πλευρά του Τοροσίδη, ο οποίος στο 19΄ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα, μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια, για να απαντήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης με τον Φετφατζίδη να πλασάρει από τα όρια της περιοχής ελάχιστα άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που ευτύχησαν τελικά να ανοίξουν το σκορ στο 34′, όταν ο Καμαρά έκανε πανέμορφη κάθετη πάσα στον Μασούρα, που εκτέλεσε άμεσα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το 0-1. Ο “τρελός” ρυθμός στο παιχνίδι συνεχίστηκε όμως με τον Άρη να φτάνει μάλιστα μία… ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Φετφατζίδης -που από τα πόδια του περνούσαν όλες οι επιθετικές προσπάθειες των “κίτρινων”- βρήκε τη μπάλα στην κίνηση μέσα από τη μικρή περιοχή στο 41′, μετά από σέντρα του Μαντσίνι, στέλνοντάς της όμως στο οριζόντιο δοκάρι του Αλέν.

Ενώ όλα έδειχναν πως οι ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1, μία λάθος συνεννόηση Σάσα και Δεληζήση επέτρεψε στον Χασάν να βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουέστα, περνώντας με το “μυτάκι” τη μπάλα πάνω από τον πορτιέρε του Άρη και διαμορφώνοντας το 0-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και αφού χτύπήσε το… καμπανάκι στο 47′, με τον Λοβέρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία, έκανε το 0-3 ξανά με τον Μασούρα στο 49′, με κοντινή προβολή έπειτα από ασίστ του Τοροσίδη. Τον παιχνίδι μετατράπηκε έτσι σε τυπική διαδικασία, ο Φετφατζίδης μείωσε στο στο 56´ με όμορφο σουτ, αν και στάθηκε τυχερός γιατί η μπάλα κόντραρε στον Σισέ μπερδεύοντας τον Αλέν, αλλά 10 λεπτά αργότερα ο Χασάν κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του από τον Δεληζήση, το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-4.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια για να ανεβάσουν κι άλλο το δείκτη του σκορ, αλλά τελικά αυτός που σκόραρε ήταν ο 19χρονος Μπαγκαλιάνης στο 88´ – με όμορφη κεφαλιά-ψαράκι- διαμορφώνοντας το τελικό 2-4 με το πρώτο γκολ στην επαγγελματική του καριέρα.

Οι συνθέσεις του αγώνα
Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα (80΄ Διαμαντόπουλος), Ματίγια, Γκάμα, Μαρτίνες, Φετφατζίδης, Μαντσίνι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (77΄Τζολάκης), Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ (57΄ Ραντζέλοβιτς), Καφού, Μπουχαλάκης, Καμαρά (57΄ Μπρούνο), Μασούρας (69΄ Βαλμπουενά), Χασάν, Λοβέρα (69΄ Ξενιτίδης)