Ξάνθη και Πανιώνιος πήραν από έναν πόντο και παρέμειναν στα…ίδια

Έμειναν στο… μηδέν και συνεχίζουν να “βράζουν στο ίδιο ζουμί”! Ο Πανιώνιος άντεξε -παίζοντας με δέκα παίκτες- στην έδρα της ΑΕΛ (0-0), ενώ την ίδια ώρα η Ξάνθη δεν μπόρεσε να νικήσει τους… δέκα της Λαμίας (0-0), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play out.

Η Ξάνθη δεν μπόρεσε να φύγει με το “τρίποντο” από την έδρα της Λαμίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play out και να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής στη Superleague. Οι Ακρίτες έφτασαν τους 23 βαθμούς και βρίσκονται στο +1 από τον Πανιώνιο.

Οι Νεοσμυρνιώτες άντεξαν στην έδρα της ΑΕΛ, πήραν πολύτιμο βαθμό μετά το 0-0 στο “AEL FC Arena” και έφτασαν τους 22 στη Superleague.

Λαμία – Ξάνθη 0-0
Οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στα μέσα του πρώτου μέρους (29′). Μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο Βλαχομήτρος είδε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε τη Λαμία με δέκα παίκτες. Το παιχνίδι δεν κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του, με τη Ξάνθη να πιέζει και να έχει την καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους στο 40′. Ο Στάρτζεον έκανε το γέμισμα, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Η Ξάνθη συνέχισε να έχει την υπεροχή και στην επανάληψη, με τη Λαμία να αμύνεται σθεναρά. Οι Ακρίτες έδειξαν πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων, ενώ στο 76′ είδαν τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή στιγμή (το σουτ του Ντε Αμορίν πέρασε για λίγο άουτ). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία κι έτσι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να… ξεφύγουν από τους δύο διώκτες τους, στη “μάχη” που δίνουν για παραμονή στη Superleague.

ΑΕΛ – Πανιώνιος 0-0
Η ΑΕΛ έδειξε διάθεση να παίξει επιθετικά, την ώρα που ο Πανιώνιος προσπάθησε να είναι προσεκτικός σε κάθε του κίνηση. Στο 31′ του πρώτου μέρους όμως, ο διαιτητής Ζαχαριάδης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντομίνγκες και άφησε τους Νεοσμυρνιώτες με δέκα παίκτες και.. να διαμαρτύρονται. Μάλιστα, ο ρέφερι του αγώνα έδειξε κόκκινη κάρτα στον κ. Ζαμάνη των φιλοξενούμενων και κίτρινη κάρτα στον Ναλιτζή.

Ο Πανιώνιος όμως έχασε τέσσερα λεπτά μετά μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από σέντρα – σουτ του Τσιλούλη, ο Κρίστινσον δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Λυμπεράκης έκανε το σουτ, αλλά Μπέρτος έβαλε τάκλιν.. αυτοθυσίας και κράτησε το “μηδέν” για την ομάδα του. Στο 38′ και σε ανάλογη φάση, ο Παπάζογλου είδε το πλασέ του να βρίσκει στο τάκλιν του Ευαγγέλου, με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος είχε καλό ρυθμό. Έχοντας την αριθμητική υπεροχή, η ΑΕΛ έκλεισε τον Πανιώνιο στα καρέ του και προσπάθησα να φτάσει στο γκολ. Ο Κότνικ έκανε άσχημη έξοδο στο 58′, αλλά αυτή δεν.. κόστισε στην ομάδα του. Στο 75′ όμως έπεσε έγκαιρα και έδιωξε το επικίνδυνο σουτ του Τόρζε.

Η ΑΕΛ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να φύγει από τη Λάρισα με το βαθμό της ισοπαλίας κι έτσι να μείνει… ζωντανός για την παραμονή στη Superleague.

Πηγή: newsit