Τσεχία – Ελλάδα: Διπλό πρόκρισης για την Εθνική Ελπίδων! – video

Με μία σπουδαία εμφάνιση και νίκη 1-2 μέσα στην έδρα της Τσεχίας, η Ελλάδα παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου της στο U21 και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro της Ιταλίας.

Οι παίκτες του Αντώνη Νικοπολίδη προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με γκολάρα του Λημνιού, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, πριν έρθει τελικά η «λύτρωση» με ένα ακόμη υπέροχο τέρμα, αυτή τη φορά από τον Τσιμίκα.

Η Εθνική Ομάδα διατηρήθηκε έτσι στην κορυφή του ομίλους της, με τρεις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Κροατία και χρειάζεται πλέον έστω την ισοπαλία στο ντέρμπι με τους Κροάτες για να «σφραγίσει» την πρόκριση της.

Το παιχνίδι

Σε ένα σχετικά «ισορροπημένο» πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή στους γηπεδούχους Τσέχους, η ελληνική ομάδα «απειλήθηκε» μόνο σε μία φάση, όταν στο 16΄ ο Πούλκραμπ βρέθηκε σε ιδανική θέση για γκολ, αλλά ο Κότσαρης απέκρουσε θεματικά και κράτησε το «μηδέν». Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (44′) ο Δημήτρης Λημνιός πραγματοποίησε εκπληκτικό σλάλομ, και αφού πέρασε 4 αντιπάλους πλάσαρε εύστοχα τον Στάνιεκ για το 1-0.

Στο 50΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τάκακς, αλλά στο 56΄ ο Ανδρούτσος έβγαλε ωραία πάσα στον Λάμπρου, αυτός πέρασε στον Τσιμίκα κι ο τελευταίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ελλάδα. Οι Τσέχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά αλλά η ελληνική ομάδα αμύνθηκε σωστά. Μάλιστα στο 97′  ο Κότσαρης πραγματοποίησε νέα εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Τρούμπακ κι η ελληνική ομάδα έφτασε στη σπουδαία επιτυχία.

Οι συνθέσεις στο Τσεχία – Ελλάδα

Τσεχία: Στάνιεκ, Ματέγιου, Κούλιανεκ (67’ Τρούμπατς), Χάσεκ (67’ Κβετ), Πούλκραμπ, Τάκατς, Χέλεσιτς, Κραλ, Μάτουσεκ, Λίσκα, Λάντρα (79’ Ζάγιτς).

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Πασαλίδης, Νικολάου, Καραχάλιος, Βέργος (64’ Κωτσόπουλος), Λάμπρου (74’ Μανθάτης), Ανδρούτσος, Χατζηδιάκος, Λημνιός (87’ Κυριακόπουλος).